Ateş Tuğlası

Ateş Tuğlası

Reflakter diğer adıyla “ateş tuğla” bu alanla ilgilenenler için bilindik bir üründür. Reflakter malzemelerin kelime anlamı inatçı olmakla birlikte bu anlamını destekleyici nitelikte dayanıklı bir maddedir. Bunu şöyle özetleyebiliriz; yüksek sıcaklıklara ve bu sıcaklıklardaki gaz, sıvı ve katı maddelerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı maksimum dayanıklılığı sergiler.

Refrakter malzemeler yüksek sıcaklıklardaki üstün özellikleri sayesinde çok farklı endüstriyel alanlarda kullanılırken bu alanlar arasında demir-çelik, demir dışı metaller, çimento sanayi, seramik ve kimya sanayi gibi temel sanayi kolları gelir. Giriş olarak reflakterin dayanıklığını vurgulamaya çalıştık. Şimdi asıl konumuza gelelim.

Refrakter tuğla namı diğer adıyla ateş tuğla teknik bakımdan şekilli refrakter malzemeler içerisinde yer alan bir üründür. Şekilli refrakterler belirli bir geometrik şekle sahip olurlar. Bir uyarıda da bulunmak gerekiyor burada ateşli tuğla klasik ve standart tuğla şekli ile karıştırılmamalıdır. İmalatında presleme yöntemi kullanılan Refrakter tuğlalar, istenen herhangi bir geometrik şekilde imal edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tuğlanın harç ve bağ sistemidir. Çünkü ateş tuğla; kimyasal, ziftli, pişmiş veya karbon bağlı olarak üretimi yapılabilmektedir. Kullanılan harcın cinsine bağlı olmakla birlikte üretim tekniğini de işin içine katarsak tuğlaların kullanılacağı alanlarda sınıflanır. O halde ateş tuğlası kulanım alanlarını şöyle sınıflandırırız:

Kompozit ateş tuğlalar:  Teknik olarak Al2O3 – SiC, AI2O3 –grafit, MgO – grafit, ZrO2-grafit içeren tuğlalardır. Açacak olursak bu tuğlalar çok yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Bu nedenle de genel olarak çelik endüstrisinde, BOF’larda ve ark ocaklarında kullanılırlar.

Üç oksitli ateş tuğlalar: Bu tuğlalarımız ise AZS (Al2O3-ZrO2-SiO2), CAS (CaO-Al2O3-SiO2)] içermektedir.  Cam sıvısının aşındırıcı etkilerine dayanmalarından ötürü bu tuğlalar cam eritme fırınlarında kullanılırlar. Ekstra olarakta seramik sektöründe kullanılmaktadır.

Silika ateş tuğlalar: Reflakter tuğla alanında en çok kullanılan çeşitlerde başı çeker. Yapılışı ise; öğütülmüş kuvarsın saf kalsiyum oksit ile karıştırılması sonucudur. 1450 C sıcaklıkta pişirilirler ve böylece kuvars kalsiyum silikata dönüşüm sağlanır. Bu tuğlalar metalürjik fırınların inşasında özelikle kullanılmaktadır. Aynı zamanda asit bazlı aşındırıcılara karşı direncinin yüksekliğiyle ön plana çıkar.

Magnezit ateş tuğlalar: Bu tuğlalar periklastan imal edilmenin yanı sıra bazik refrakter (asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı malzemelerdir)  sınıfına girmektedir. Periklas burada tuğlanın harcında bulunan demiroksit, kuvars, magnesiferrit ve silikatları birbirine bağlamaktadır. Yani bazik aşındırıcılara karşı yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Buna rağmen yüksek sıcaklıklara karşı ise dayanıklılığı düşüktür. Bu nedenle bazik fırınlarda kullanılırlar.

Magnezit Kromit ateş tuğlalar: İçeriğinde magnezit ve kromit karışımı bulunan tuğlalara denir. Karışım oranı genellikle yüzde 70/30 şeklinde yapılır. Bu tuğlalar kuru presleme yöntemi ile imal edilmektedirler. Tuğlaların kullanım alanları ise,  bazik SM fırınları, yakıcı bölgeler, tavanlar ve gaz çıkışı borularıdır.

Dolomit ateş tuğlalar: Son derece yaygın bir hammadde olan dolomitten imal edilen bu tuğlalar bazik fırınların haznesi yanı sıra yan ve iç duvarlarda sıklıkla kullanılırlar.  Diğer kullanım alanlarını ise elektrik ark fırınları, pota örgüleri ve tıkaç gömlekleri olarak sıralayabiliriz. Bu ürünün en önemli özelliği, ucuz bir ürün olmasıdır ve bu yüzdende sıkça tercih edilebilmektedir.

Bu ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler ise www.ates-tugla.com  www.kentatestugla.com  www.alref.com.tr  www.altingoz-refrakter.com adlı siteleri ziyaret edebilirler.

Özet
product image
Yazar Yorumu
1star1star1star1star1star
Kullanıcı Yorumu
3.5 based on 10 votes
Marka
Kent Ateş Tuğla
Ürün
Ateş Tuğlası
Teklif İsteyin